Hurtownia rolnicza dawniej i dziś


Jeszcze dwie, trzy dekady temu hurtownia rolnicza kojarzyła się z małym sklepem postawionym tuż przy PGR-ze, w którym znaleźć można było kilka drobnych maszyn, narzędzia i ewentualnie środki pomocne przy ochronie roślin. Jeśli rolnik lub jakakolwiek osoba prowadząca gospodarstwo czy zajmująca się hodowlą roślin i zwierząt chciała kupić dobrej jakości maszyny, urządzenia, chemię czy akcesoria przydatne w gospodarstwie, pochodzące z innych niż dostępne na wsi źródeł, musiała wybierać się do miasta. Poszukiwanie sklepu oferującego odpowiednie przedmioty, czy sprawdzonego marketu budowlano-ogrodniczego graniczyło z cudem. Kilkanaście lat temu jednak wymagania większości rolników i gospodarzy nie były tak wygórowane jak obecnie. Niewielkie sklepy i hurtownie rolnicze radziły sobie, zatem w miarę dobrze, oferując niewielką liczbę produktów.

Nowoczesne usługi

Dziś hurtownia rolnicza musi być naprawdę doskonale wyposażonym sklepem, a nawet niejako marketem, w którym rolnik lub gospodarz znajdzie wszystko, co jest niezbędne do prowadzenia nowoczesnego gospodarstwa. Jakość oferowanych usług i produktów, jakie wychodzą spod skrzydeł dzisiejszych rolników jest znacznie wyższa, niż kilka dekad temu. Zarówno produkty mleczne, nabiał, mięso, jak i pożywienie pochodzenia roślinnego musi być wysokiej klasy, spełniać normy unijne i europejskie standardy. Oznacza to, że dzisiejszy gospodarz musi wykorzystywać do swojej pracy najlepszego sortu narzędzia i urządzenia.

Pełne wyposażenie

Hurtownia rolnicza w obecnych czasach to sklep, w którym znaleźć można nie tylko maszyny rolnicze i komponenty do nich, ale i hydraulikę siłową taką jak zawory czy pompy, akcesoria elektryczne i elektroniczne służące do pomiarów, oświetlania czy zasilania innych maszyn, chemię techniczną niezbędną do konserwacji urządzeń rolniczych, noże do kosiarek czy glebogryzarek i inne. Wiele hurtowni rolniczych pełnych jest także wszelkiego rodzaju chemicznych środków ochrony roślin, pasz dla zwierząt różnego rodzaju, maszyn i urządzeń pomocnych przy hodowli zwierząt, a także wielu, wielu innych produktów niezbędnych przy prowadzeniu gospodarstwa rolnego.