Trójpunktowy układ zawieszenia

Aktywne filtry

W gospodarstwie rolnym bez ciągnika ani rusz. To prawda stara jak świat. Maszyna ta w połączeniu z innymi urządzeniami jest niemal niezastąpiona do wykonywania nawet najdrobniejszych prac polowych. Żeby móc w ogóle myśleć o takich możliwościach, musiano znaleźć rozwiązanie, które z jednej strony nie będzie obciążać zbytnio traktora, a z drugiej strony umożliwi zestawianie z nim grupy maszyn i urządzeń. Tym rozwiązaniem stał się wynaleziony przez amerykańskiego konstruktora Harry’ego Fergusona trójpunktowy układ zawieszenia, zwany również trzypunktowym. TUZ, jak określa się go w skrócie, powstał w 1925, a więc blisko 100 lat temu i od tamtej pory stał się nieodłącznym elementem każdego ciągnika. Oczywiście, z biegiem lat rozwiązanie to zaczęto udoskonalać, a same elementy ewoluowały, a także zaczęły przechodzić kolejne modyfikacje, by dostosować je do technologicznych wymagań. Niemniej sama koncepcja nie uległa zmianie, dzięki czemu możemy korzystać z niej aż do naszych czasów.

Czym jest trójpunktowy układ zawieszenia?

Najprościej rzecz ujmując, jest to układ dźwigniowy wykorzystywany w traktorach w celu agregowania maszyn oraz urządzeń, które montowane są na hydraulicznym podnośniku. Zastosowanie takiego rozwiązania w ciągniku zapewnia możliwość podnoszenia narzędzi podczas transportu w miejsce docelowe, a także odpowiednie ułożenie go do wykonywania określonej pracy. Trójpunktowy układ zawieszenia może być zamontowany zarówno z przodu traktora, jak i na jego tyle. Dlatego istnieje olbrzymia ilość możliwości zestawienia TUZ-u z narzędziami, co wpływa na efektywność uprawy roli oraz zmniejsza koszt z nią związany.

Trójpunktowy układ zawieszenia – nasza oferta

W tej kategorii znajdziecie Państwo zarówno kompletne TUZ-y przeznaczone do małych ciągników typu Kupota, jak i wiele elementów pasujących do różnych marek ciągników. Możemy tu wyróżnić choćby: suporty tuz, sprężyste zawleczki o różnych rozmiarach, a także łączniki do traktorów o całkowicie odmiennych parametrach, dzięki czemu jesteśmy przekonani, że każdy z naszych Klientów odnajdzie odpowiednią część do swojej maszyny.