Krzyżaki cardana

Aktywne filtry

Wały i przeguby pełnią kluczową rolę w rozprowadzaniu momentu obrotowego ze skrzyni biegów. Są one wykorzystywane, m. in. w samochodach terenowych. Wał napędowy najczęściej składa się z trzech części. Przeguby Cardana łączą wał przekazujący i odbierający moment obrotowy i powodują dwukrotną zmianę prędkości obrotowej wału odbierającego. Krzyżaki wału napędowego są zamocowane w przegubie za pomocą łożysk igiełkowych.

Funkcja przegubów

Krzyżaki Cardana umożliwiają zginanie wału napędowego i przenoszą ruch obrotowy pomiędzy jego częściami funkcjonującymi pod różnymi kątami. Dzięki temu możliwe jest połączenie zamocowanej na sztywno skrzyni biegów z mostem bez wpływu na zawieszenie i ruch kół. Jeden z nich zawsze musi współpracować z drugim, tak by oba wzajemnie niwelowały zmiany prędkości. Mogą przenosić moment obrotowy o wiele wyższej wartości niż przykładowo przeguby homokinetyczne.

W jaki sposób przegub krzyżakowy Cardana jest zbudowany?

Konstrukcja przegubu nie należy do skomplikowanych. Składa się z kilku części:

  • krzyżaka łączącego dwa wały,
  • łożysk, na których jest osadzony,
  • pierścieni chroniących łożysko przed wypadnięciem,
  • widełek,
  • kalamitek do aplikacji smaru.

Kiedy należy wymienić krzyżaki wałów Cardana?

Części te należą do bardziej trwałych, zwłaszcza, kiedy nie są nadmiernie eksploatowane. W pojazdach, w których musiały pracować intensywniej, czyli w sportowych czy terenowych, mogą łatwiej ulec uszkodzeniom mechanicznym lub korozji. Najczęściej zdarzają się jednak poluzowania łożysk, co oznacza konieczność wymiany elementu. Kiedy są zużyte, trudno nie zauważyć specyficznego stukania przy przyspieszaniu i po puszczeniu pedału gazu. Mogą zdarzyć się również specyficzne wibracje w pewnym przedziale wartości obrotów silnika.

Jak stwierdzić jednoznacznie potrzebę wymiany elementu?

Nie wolno zaniedbywać żadnej usterki. By stwierdzić konieczność zmiany krzyżaka Cardana wystarczy podnieść samochód w warsztacie i poruszać jednym z elementów wału. Jeśli występuje zbyt duży luz, trzeba wymienić element, by nie doszło do jego pęknięcia, co zdarza się raczej tylko w autach terenowych. Montaż nowej części lepiej zostawić specjalistom.

Nie tylko wały i przeguby zostały nazwane od nazwiska żyjącego w czasach renesansu włoskiego matematyka Girolama Cardana. Także krzyżaki łączące te dwa elementy posiadają w swojej nomenklaturze nazwisko pochodzącego z Półwyspu Apenińskiego konstruktora. Niemniej te części mechaniczne pełnią niezwykle ważną rolę w wale napędowym, a więc można powiedzieć, że stanowią jeden z kluczowych elementów w całym pojeździe. Do czego służy więc ten fragment napędu?

Krzyżaki Cardana - niezbędny łącznik w ciągnikach rolniczych

Choć dla wielu użytkowników maszyn rolniczych zastosowanie tych elementów wydaje się być nieco przestarzałe, to jednak nadal mamy z nim do czynienia np. w swoich ciągnikach. Dzieje się tak ze względu na skuteczność i prostotę tego rozwiązania, co przede wszystkim doceniają osoby mające na co dzień styczność z tymi częściami mechanicznymi. Zacznijmy więc od tego, do czego służą krzyżaki Cardana. Elementy te będące fragmentem przegubu są łącznikami pomiędzy pracującymi pod różnymi kątami wałami przekazującymi oraz odbierającymi moment obrotowy. Co ważne - nigdy nie występują one pojedynczo, ale zawsze podwójnie. W ten sposób współpracują ze sobą i wzajemnie niwelują swoją prędkość obrotową. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na połączenie skrzyni biegów z mostem na sztywno. Nie ma wtedy ono wpływu na funkcjonowanie na zawieszenie czy ruch kół. Występowanie krzyżaków Cardana w takim rodzaju przegubu umożliwia przeniesienie momentu obrotowego o wiele większej wartości niż ma to miejsce choćby w przegubie homokinetycznym.

Krzyżaki Cardana – zastosowanie

Najczęściej to rozwiązanie można spotkać m.in. ciągnikach rolniczych siodłowych, a także innych maszynach przydatnych w gospodarstwie. Powyżej opisane części mechaniczne w tego typu pojazdach, w szczególności tych nadmiernie eksploatowanych, mogą ulec pęknięciu i konieczna będzie ich wymiana. Na ogół uchodzą jednak za jedne z najtrwalszych w całym pojeździe. Jeżeli potrzebujecie Państwo krzyżaków Cardana, to zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą. W tej kategorii znajdziecie elementy o różnych wymiarach w niezwykle przystępnych cenach. W przypadku pytań dotyczących asortymentu zachęcamy do kontaktu.