Kategorie

Najczęściej kupowane

Dobieramy noże do kosiarki

Niemal w każdym przydomowym ogródku i gospodarstwie rolnym znajduje się kosiarka, dzięki której trawnik i obejście dobrze się prezentują. Wyróżniamy kilka rodzajów kosiarek, na przykład spalinową, bijakową i inne. Nóż do kosiarki to bardzo ważna część maszyny bez względu na jej rodzaj, która zapewnia wysoką skuteczność koszenia i równy trawnik. Niestety, noże ulegają zużyciu bądź uszkodzeniu, dlatego warto wiedzieć, jak dobierać noże zamienne.

Zgodność z posiadaną kosiarką
Na rynku dostępnych jest bardzo szeroki wybór kosiarek i noży do kosiarek. W pierwszej kolejności musimy znać markę i model urządzenia, do którego chcemy dobrać nóż. Brak kompatybilności noża i kosiarki może doprowadzić do poważnej awarii i zniszczenia urządzenia. Z tego właśnie względu najważniejsze jest upewnienie się, czy dana część pasuje do naszej kosiarki. Może się nam przydać znajomość takich parametrów, jak: średnica otworu wewnętrznego, w którym umieszczana jest śruba napędowa, średnica i rozstaw otworów bocznych. W przypadku zakupów w sklepie internetowym warto sprawdzić opis, można także skorzystać z doradztwa obsługi klienta.

Nowy nóż: oryginalny czy zamiennik?
Dobór części zamiennych sprowadza się także do odpowiedzi na pytania: nowe czy używane? Jeśli nowe, to czy pochodzące od producenta kosiarki, czy też fabrycznie nowe zamienniki? Stanowczo doradzamy: jeśli nóż do kosiarki, to koniecznie nowy. To gwarantuje odpowiednią ostrość noża, brak ukrytych wad lub odkształceń oraz większą trwałość części. Bardzo dobrym pomysłem jest wybór oryginalnych części, jednak może się okazać, że ich dostępność jest ograniczona a cena– bardzo wysoka. W takim przypadku można zdecydować się zamienniki, najlepiej pochodzące ze znanych firm. Będą one prezentować wysoką jakość i zgodność z daną marką i modelem urządzenia. Grubość i szerokość noża zawsze musi być dokładnie taka sama, aby zapewnić niezawodną pracę urządzenia.  

Rodzaje noży
Warto znać najpopularniejsze rodzaje noży, aby móc dobrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. Prosty nóż do kosiarek ma praktycznie w całości prosty profil, jedynie końce są lekko wygięte. Ma on stosunkowo małą siłę odrzutu trawy do tyłu. Noże z funkcją mulczowania, czyli mielenia, mają ząbkowane brzegi i mogą mieć profil prosty lub profilowany. Noże profilowane mają w różny sposób wygięte łopatki, co tworzy większą siłę odśrodkową w trakcie koszenia.